کف کاذب

کف کاذب

کف کاذب

کف کاذب ، کفپوش بلند ، کف قابل دسترس ، یا کف رایانه با دسترسی بالا اشاره همگی به یک معنا می باشند. یک طبقه سازه ای بلند را بر روی یک بستر جامد (اغلب یک اسلب بتنی ) فراهم می کند. تا یک خلأ پنهان برای عبور خدمات مکانیکی و الکتریکی ایجاد کند. کفپوش های بلند در ساختمانهای اداری مدرن و در مناطق تخصصی مانند مراکز فرماندهی ، مراکز داده فناوری اطلاعات و اتاق سرور . در آنها نیاز به مسیریابی خدمات و کابلهای مکانیکی ، سیم کشی و برق وجود دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع از 5 سانتیمتر تا بالای 120 سانتیمتر برای نصب مناسب است. هنگامی که کف به اندازه کافی بلند می شود که فرد بتواند در زیر آن بخزد یا حتی راه برود. اغلب از ستون های قوی تر و نورپردازی هم استفاده می شود.

تاریخچه

در ایالات متحده ، توزیع هوا با استفاده از فضای خالی زیر کف کاذب ، که از دهه 1970 در اروپا انجام می شود ، روشی متداول برای خنک سازی ساختمان است . در مراکز داده ها یا دیتاسنترها ، مناطق جدا شده از تهویه مطبوع اغلب با طبقه های مرتفع مرتبط هستند. کاشی های سوراخ دار به طور سنتی در زیر رک ها قرار می گیرند .تا هوای مطبوع را مستقیماً به آنها هدایت کنند. به طور کلی ، سرورها و تجهیزات دیتاسنتر .به گونه ای طراحی شده اند که هوای خنک کننده را از زیر بیرون کشیده و وارد اتاق می کنند. سپس یک واحد تهویه  هوا را از اتاق بیرون می آورد. آن را خنک می کند و آن را در زیر طبقه برآمده وارد و چرخه را تکمیل می کند.

در بالا آنچه را که در گذشته به عنوان کف کاذب تلقی می شد ، توصیف می کند . هنوز هم هدفی را که در ابتدا برای آن طراحی شده بود ، ارائه می دهد. چند دهه بعد ،روش جایگزین برای دسترسی از کف برای مدیریت توزیع کابل از کف. برای طیف وسیع تری از کاربردها که در آن از توزیع هوای زیر زمین استفاده نمی شود ، تکامل یافت. در سال 2009 یک طبقه جداگانه از طبقه بلند شده . توسط موسسه مشخصات ساختمانی (CSI) و مشخصات ساختمانی کانادا (CSC) ایجاد شد. تا رویکردهای مشابه ، اما بسیار متفاوت را برای کف قابل دسترس جدا کند. در این مورد اصطلاح کف کاذب شامل کف قابل دسترسی با ارتفاع ثابت با مشخصات پایین است.

تفاوت کم ارتفاع ثابت نمایانگر محدوده ارتفاع سیستم از 1.6 تا 2.75 اینچ (41 تا 70 میلی متر) است. و پانل های کف با پشتیبانی یکپارچه (نه پایه ها و پانل های سنتی) تولید می شوند. کانالهای کابل مستقیماً در زیر صفحات پوشش سبک وزن قابل دسترسی هستند.

طراحی

نوع سنتی کف شامل یک چارچوب فلزی مشبک . یا زیرسازی از تکیه گاه هایی با ارتفاع قابل تنظیم (موسوم به “پایه”) است . از پانل های کف متحرک (قابل بلند شدن) که معمولاً 60 در 60 سانتیمتر هستند پشتیبانی می کند. ارتفاع پاها/پایه ها توسط حجم کابل ها و سایر خدمات ارائه شده در زیر تعیین می شود . اما معمولاً برای فاصله حداقل 15 سانتیمتر با ارتفاع معمولی بین 60 سانتیمتر تا 100 سانتیمتر تنظیم شده است.

پانل های ساخته شده معمولا از فولاد و یا یک پانل فولادی با سیمانی هسته داخلی می باشند . اگر چه برخی از کاشی هسته توخالی. پانل ها ممکن است با انواع مختلف کفپوش متناسب با کاربرد ، مانند کاشی های فرش ، لمینت های فشار قوی PVC ، سنگ مرمر ، سنگ و سطوح آنتی استاتیک HPL برای استفاده در اتاق های کامپیوتر و آزمایشگاه ها پوشانده شوند .به هنگام استفاده از پانل با سطح بالای سیمان ، گاهی اوقات پانل ها برهنه می شوند . مهر و موم می شوند یا رنگ آمیزی و آب بندی می شوند. تا ظاهر کاشی ایجاد شود و در هزینه مشتری صرفه جویی شود. این برنامه کاربردی اغلب در مناطق اداری ، راهروها ، لابی ها ، موزه ها ، کازینوها و غیره استفاده می شود.

مدیریت کابل تطبیقی

 مزایای اولیه توسط پانل های بسیار سبک تر برای جابجایی آسان تر مشخص می شود. برای ایجاد تغییرات نیازی به ابزار نیست و مسیرهای کانال کابلی سازمان یافته جزء لاینفک سیستم هستند. زمان و هزینه در حین نصب بسیار کاهش می یابد . از آنجایی که این نوع کف دسترسی به سازه متصل نیست ، در شرکت ها به عنوان مبلمان ، وسایل و تجهیزات واثاثه در نظر گرفته می شود .

اتاق سرور و دیتاسنتر

بسیاری از اتاق سرور ها و دیتاسنتر ها و تجهیزات مدرن از توزیع هوای زیر زمین استفاده می کنند تا از خنک شدن اتاق با حداقل اتلاف انرژی اطمینان حاصل شود. هوای مطبوع در زیر کف تأمین می شود. از طریق کاشی های پخش کننده با فاصله منظم . دمنده ها یا مجاری هدایت شده به تجهیزات خاص به داخل اتاق پخش می شود. ممکن است برای تهویه در کف ، و رعایت موارد امنیتی نیاز به تعبیه سیستم اعلام و اطفا حریق خودکار باشد . تا در زمان آتش سوزی از کف به خاموشی حریق اقدام کند.

ساختمانهای اداری

بسیاری از ساختمان های اداری از کفپوش دسترسی برای ایجاد فضاهای انعطاف پذیر و پایدار استفاده می کنند. یک شرکت بزرگ می تواند بیش از 32000 کیلومتر کابل کشی در یک مرکز واحد داشته باشد. که استفاده از این سیستم راهکار بسیار مناسبی است .

برنامه های کاربردی متداول: استفاده از این سیستم در موقعیت های اداری ، اتاق کامپیوتر و اتاق های کنترل رایج است. در انگلستان دو علامت تست برای تست عملکرد وجود دارد . این استاندارد PSA MOB PF2 PS (spu) 1992 و استاندارد جدیدتر که کمی سختگیرانه تر است BS/EN12825 نام دارد. این استانداردها میزان بار استاتیک قابل تحمل کف کاذب را محاسبه و پیشنهاد میکنند .

مقدار مناسب برای کف کاذب های کار شده در بخش عمومی شرکت. (درجه متوسط ​​PSA) 8 کیلو نیوتن برمتر مربع (kN/m 2) است. بار توزیع شده یکنواخت (UDL) و بار نقطه ای 3.0 کیلو نیوتن. ضریب ایمنی 3 برابر اضافی برای بارها اعمال می شود. اتاقهای کامپیوتر و کنترل از جمله مراکز داده به طور کلی نیاز بیشتری به بارهای ایستا دارند . باید از درجه PSA سنگین استفاده شود. این مقدار برابر 12 کیلو نیوتن بر متر مربع است.

مکنده کف کاذب

برای برداشتن پانل ها ، از ابزاری با یک مکنده در انتهای آن  استفاده می شود.(که به آن “کشنده کف” ، “بلند کننده کاشی” یا “بلند کننده مکش” گفته می شود). قلاب و حلقه برطرف کننده ممکن است در پانل فرش استفاده می شود. کفپوش دسترسی با ارتفاع ثابت کم ارتفاع با استفاده از جاذبه بدون چسب یا اتصال دهنده .در جای خود نگه داشته می شود و برای ایجاد تغییرات به هیچ ابزاری نیاز ندارد.

مشکلات ساختاری

مشکلات ساختاری مانند تکان دادن پانل ها و فاصله بین پانل ها می تواند. در صورت بی توجهی باعث آسیب قابل توجهی به تجهیزات و پرسنل شود. بازرسی های منظم برای یکپارچگی ساختاری یک سیستم کف قابل دسترس می تواند به شناسایی و کاهش مشکلات کمک کند.

هنگام استفاده از کفپوش که نیازهای بار را برآورده نمی کند ، ممکن است تجهیزات و کف آسیب ببینند. محدوده بار بین 453 کیلوگرم تا 11 تن متغیر است. پانل های بالاتر را می توان در قسمت های سنگین تر از یک طبقه استفاده کرد. در حالی که پانل های پایین را می توان در مناطق سبک تر استفاده کرد.

بسیاری از چنین مشکلاتی را می توان سطح اصلی که تجهیزات روی آن نصب شده است مربوط دانست . در حین نصب ، باید به وضعیت زیرزمین توجه شود . که باید از زباله تمیز باشد و تا آنجا که ممکن است سطح صاف داشته باشد. دیوارهای اطراف کف نباید برآمدگی یا اصطلاحا دل دادگی داشته باشند ، فضای نصب باید کاملا مربع (گونیا) باشد تا برش ها به حداقل برسد و زیبایی کار به حداکثر برسد .

مشکلات دیگر

از آنجا که پس از نصب تجهیزات ، کاشی های کف به ندرت برداشته می شوند . فضای زیر آنها به ندرت تمیز می شود و کرک و سایر گرد و خاک ها ته نشین می شوند . کار روی کابل کشی زیر کف را یک کار کثیف می کند. آشکارسازهای دود در زیر طبقه بلند شده می توانند توسط کارگران باعث ایجاد گرد و غبار شوند و در نتیجه زنگ خطر ایجاد شود .

برنامه های مرکز داده های مخابراتی

طبقات بلند موجود برای مصارف عمومی معمولاً الزامات ویژه مورد نیاز برای برنامه های مخابراتی را برآورده نمی کند.

انواع عمومی طبقات بلند در مراکز داده مخابراتی عبارتند از: پداستال بدون ارتباط میانی ، سکوهای ساختاری ، پایه و استرینگر یکپارچه

پداستال بدون ارتباط میانی:

مجموعه ای از پایه ها که ارتفاع لازم را برای مسیریابی کابل ها فراهم می کند . همچنین برای پشتیبانی از هر گوشه از صفحات کف استفاده می شود. این حالت مجموعه ای عمودی از مجموعه های فولادی پایه است . که به طور یکنواخت در هر 60 سانتیمتر اجرا می شوند .به صورت مکانیکی به کف بتنی محکم شده اند.(صفحه پایه فولادی ، لوله به صورت راست و عمودی ).

سکوهای ساختاری:

اعضایی که از زاویه های فولادی یا کانال هایی ساخته شده اند .که به هم جوش خورده یا پیچ خورده اند و یک سکوی یکپارچه برای تجهیزات پشتیبانی را تشکیل می دهند.

پایه و استرینگر یکپارچه:

استفاده از نقاط اتصال به کف کف برای پشتیبانی است. که از یک شبکه خرپایی که پانل های کف روی آن قرار دارند. خرپا دارای مقاومت جانبی بالایی است . بارهای جانبی را با فشار کمتر از حد ممکن با یک مجموعه پایه عمودی به زیر کف منتقل می کند. معمولا در این روش در قسمت پیرامونی یا محیطی از نبشی های فولادی استفاده می شود که به این عمل سکو سازی گفته می شود .

مراکز داده فناوری اطلاعات و اتاق سرور. کف کاذب برای مراکز داده و به ویژه اتاقهای سرور دارای استانداردهای خاص است.

Telcordia GR-2930

Telcordia NEBS: الزامات عمومی کف دسترس پذیر برای شبکه و مراکز داده ، GR-2930 الزامات مهندسی عمومی را برای کف مرتفع ارائه می دهد . در دستورالعمل های دقیق NEBS قرار دارد.

انواع زیادی از کفه ای موجود در بازار وجود دارد . بسته به ساختار اجزاء و مصالح مورد استفاده . طیف وسیعی از مقاومت سازه ای و قابلیت بارگیری را ارائه می دهند. انواع عمومی طبقات برآمده .شامل سکوهای رشته دار ، بدون زنجیر و سازه است . همه آنها به طور مفصل در GR-2930 مورد بحث قرار گرفته است.

ویژگی های کف کاذب چیست؟

کف های کاذب همانند دیگر محصولات و متریال های مورد استفاده برای ساختمان. از ویژگی های منحصر به فرد خود برخوردار می باشد . هر یک از این ویژگی ها موجب شده تا بیشتر مورد توجه افراد مختلف قرار بگیرد. هر یک از ویژگی های کف های کاذب شامل موارد زیر می باشد:

امکان قرار دادن لوله های آب گرم و سرد، سیم برق، تجهیزات تهویه هوا. کابل های مخابرات و دیگر منصوبات برقی و مکانیکی در بین فاصله کف کاذب و کف اصلی

دسترسی و امکان تعمیر تاسیسات برقی و مکانیکی قرار داده شده در این نوع کف ها بسیار آسان می باشد.

مزایای کف کاذب

از مزیت های استفاده از انواع کف کاذب می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

  • سهولت و تسریع دسترسی به تمامی تاسیسات ساختمان از طریق بلند کردن آسان هر یک از پانل های کف کاذب
  • رفع مشکلات مهندسی نصب و تاسیسات و طراحی در هر مرحله از بهره برداری
  • امکان ایجاد اصلاحات و تغییرات در کمترین زمان ممکن و کوتاه شدن زمان اتمام پروژه
  • امکان جابجایی کلیه تاسیسات به مکان دلخواه و قابلیت جمع آوری و نصب مجدد
  • کاهش هزینه های ساخت نسبت به ساخت سنتی
  • عدم نیاز به لوله کشی یا سیم کشی عرضی و امکان ایجاد تهویه از کف
  • کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری
  • کاهش وزن سازه و بار مرده ساختمان
  • قابلیت شستشو و عدم جذب گرد و غبار
  • مقاومت و ایمنی تایل کف کاذب در برابر حوادثی نظیر زلزله، اشتغال و انتقال آتش

بهترین کف کاذب برای اتاق سرور

با توجه به عبور هوای سرد از زیر کاذب و کابل کشی استفاده از کف کاذب فولادی با روکش HPL با ارتفاع 30 سانتیمتر بهترین گزینه برای اتاق های سرور و دیتاسنتر ها می باشد.

بهترین کف کاذب برای اتاق مانیتورینگ

با توجه به تردد بسیار بالا در اتاق های مانیتورینگ استفاده از تایل های سبک مانند کف کاذب آلومینیومی بیشتر توصیه می گردد . که می تواند روکش PVC یا HPL داشته باشد .

ماندگار سازه

ماندگار سازه

تولید کننده برتر کف کاذب فولادی و آلومینیومی در ایران ، صادر کننده نمونه سال 1398